Vjetrovi na Jadranu

 

Bura – jak, oštar, hladan vjetar kojega nije lako predvidjeti i doseže jačine i do 200 km/h!!! Smjer vjetra je SSI/ISI. Valovi su nepravilni sa bijelim vrhovima. Veličina valova raste kako raste udaljenost od kopna, dok jačina vjetra opada. Vjetar traje najviše dva dana. Njegova najgora karakteristika je teško prognoziranje. Akumulirani oblaci  iznad planinskog lanca predskazuju mogućnost bure.   Za vrijeme bure prevladava oseka.

 

Jugo – vjetar ustaljene jačine i puta koji puše sa istok-jugoistoka. Polagano se diže, a doseže maksimalnu snagu tek drugog dana puhanja. Češća je pojava na južnim dijelovima Jadrana. Vjetar jača što je udaljeniji od kopna. Na otvorenom moru valovi mogu dosegnuti visinu i do 5 metara. Možemo razlikovati dvije vrste Juga: tamno jugo i vedro jugo. Češća je pojava tamnog juga koji sa sobom donosi obilne kiše, dok nam vedro jugo donosi topao i težak zrak. Za vrijeme juga razina mora je visoka. 

                                        

Maestral – vjetar koji tijekom ljeta puše najčešće danju. Puše iz smjera SZ/JZ ne jače od 6 Bf, omogućava nam da lakše podnesemo ljetne vrućine. Na otvorenom moru stvara velike valove. Počinje kao lagani povjetarac ujutro (oko 9-10 sati) i doseže svoju maksimalnu jačinu oko 14:00 sati kako bi opet do večeri opao. Češći je u Južnom i Srednjem dijelu Jadrana nego na Sjeveru.

 

Tramontana- lokalni, prohladni, suh, kratkotrajan (do 1 dan) vjetar, ali nije žestok (do 9 Bf) i mahovit kao bura. Prati ga vedro vrijeme i visoki barometarski tlak. dalje od obale puše jače, traje dulje i stvara razvijene valove. Češći je na južnom Jadranu.